سیستم برق اضطراری

سیستم برق اضطراری – UPS

UPS چیست؟

UPS مخفف عبارت Uninterruptible power supply ، به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است.یوپی اس یک منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه اصلی آن ، تامین بدون وقفه ی توان مورد نیاز بار مصرفی می باشد ، این سیستم بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار گرفته علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می گردد . همچنین یوپی اس به عنوان منبع توان بدون وقفه با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری ، برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده را تامین می نماید .

1-یو پی اس آفلاین – Standby UPS

در این نوع یو پی اس‌ها، برق ورودی، ولتاژ (بار خروجی) را تامین می‌کنند و در صورت قطعی برق، مدار باتری و مبدل خروجی را نگه می‌دارند. این نوع UPS را سیستم آفلاین نیز می‌نامند و مزایا و معایبی دارد که در جدول 1 و جدول 2 به آن‌ها اشاره شده است.

2- یو پی اس انلاین – Online UPS

با توجه به این‌که برق متناوب شهری در دستگاه‌های الکترونیکی به برق مستقیم تبدیل می‌شود، در سیستم آنلاین، برق ورودی بعد از یکسوسازی و تبدیل به ولتاژ مستقیم، برای شارژ باتری استفاده می‌شود و خروجی باتری با بهره‌گیری از مبدل، مجددا به سیگنال سینوسی تبدیل می‌شود و چون این سیگنال کاملا باز تولید می‌شود، هچ گونه مشکلات برق شهری مانند نوسان و تغییر فرکانس را ندارد و کاملا سینوسی و ثابت است.

3- یو پی اس تعاملی – Line Interactive UPS

در این مدل، مبدل همیشه در مدار وجود دارد و در صورت قطع برق، ورودی آن، باتری را تامین می‌کند. زمانی که برق شهر فعال است اینورتر و کانورتر باتری را شارژ می‌کنند و زمانی که برق شهر قطع شد این مجموعه به عنوان رزرو عمل می‌کند.در این تکنولوژی، مبدل همیشه روشن است و در هنگامی‌که توان منبع ورودی در بازه مجاز است، به شارژ باتری‌ها مشغول است و وقتی، توان ورودی از بازه مجاز خارج شود، پیوستگی توان خروجی، از مبدل و انرژی ذخیره شده باتری‌ها تامین می‌شود.
انواع UPS Online Line Interactive Standby–Offline
1 تامین دایمی و کامل برق مقرون به صرفه نسبت به مدل آنلاین، قیمت پایین
2 تامین برق بدون اختلال  محافظت بهتر از مدل آفلاین فعالیت بی‌صدا
3 مناسب برای سیستم‌های برق اضطراری  فعالیت بی‌صدا بازدهی بالا

جدول1: مزایای انواع UPSانواع UPS Online Line Interactive  Standby – Offline
1 قیمت بالا نسبت به انواع مشابه فاقد مدار اصلاح ضریب قدرت ورودی محافظت در کمترین سطح
2 استتفاده از Stabilizer برای رفع نوسانات ولتاژ ورودی خروجی برق بدون تنظیم و انتقال نوسان‌های برق شهری به دستگاه جانبی
3 فاقد مدار اصلاح ضریب قدرت ورودی است. انتقال به حالت باتری با تاخیر زمانی

جدول2: معایب انواع UPS